9
Sie

Układnie kostki brukowej krok po kroku

Posted by Karolina Układanie kostki brukowej 0 Comments

Mieszkając w nowo wybudowanym domu marzy nam się, aby nasz podjazd i podwórko nie topiło się w błocie, a było wyłożone kostką brukową. Patrząc na nasze podwórko zastanawiamy się, czy układanie kostki brukowej jest trudne. Okazuje się, że nie. Firmy budowlane przeliczają usługę za ułożenie każdego metra kostki, zaś nie jest to wcale takie łatwe, ponieważ potrzebny jest odpowiedni sprzęt i umiejętności. 

Poniżej pokażemy, że brukarstwo nie jest ciężkim kawałkiem chleba, wystarczy zapoznać się z podstawami układania kostki. Nasz podjazd możemy ułożyć samodzielnie.

Kostka brukowa ułożona na placu z motywem koła.

Kostka brukowa ułożona na placu z motywem koła.

Zanim zaczniesz samodzielnie układać kostkę, zapoznaj się z jej rodzajami. Obecnie, najczęściej używa się kostki betonowej w różnych kolorach i kształtach. Ogromna ilość tego typu produktów pozwala, aby zarówno osoba prywatna jak i firma budowlana tworzyła na nawierzchni przepiękne mozaiki. Poza tym budując nawierzchnię z tego typu produktu można bez większego problemu wymienić poszczególne  elementy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

To o czym powinno się pamiętać podczas wyboru materiału, to nie tylko walory estetyczne kostki, ale przede wszystkim obciążenie, jakiemu będzie poddana nawierzchnia oraz pojawianie się na niej zanieczyszczeń. Kostka, po której mogą chodzić ludzie i sporadycznie jeździć samochody osobowe, to 6 cm. Jeżeli mamy pewność, że obciążenie będzie większe, warto zakupić kostkę 10-centymetrową.

Odprowadzenie zbędnej wody

Kostka brukowa ułożona wokół domu.

Kostka brukowa ułożona wokół domu.

Układając kostkę nie możemy zapomnieć o odprowadzeniu wody deszczowej. Choć kostka brukowa doskonale przepuszcza wodę, nie możemy pozwolić sobie na zaniedbanie, w związku z tym lepiej wykonać dylatację. Wie o tym każdy brukarz. Jak zrobić odpływ? Najlepiej tak układać kostkę, aby miała spad w kierunku nieutwardzonej powierzchni. Dzięki takiemu zabiegowi nadmiar wody swobodnie spłynie i wsiąknie w ziemię.

Układanie kostki – od czego zacząć?

Układanie kostki brukowej Jarbet.

Układanie kostki brukowej Jarbet.

Kiedy zabierzemy się w końcu za układanie kostki, musimy sprawdzić (jeżeli tego nie wiemy), na jakie etapy podzielić pracę, aby była wykonana szybko i bez żadnych komplikacji. Etapy, których nie należy pominąć to:

1) wykonanie specjalne zagłębienia w gruncie, na którym ma być położona kostka brukowa, tzw. korytowanie nawierzchni

2) jeżeli zajdzie taka potrzeba – zamontowanie odpowiedniego odwodnienia

3) położenie krawężników

4) położenie warstwy podkładowej a także podbudowy, która ustabilizuje nam grunt

5) ułożenie kostki brukowej oraz jej zawibrowanie (zabieg ten pozwoli dobrze ułożyć się kostce względem siebie).

Poniżej opisane zostały szczegółowo poszczególne etapy układania nawierzchni.

Korytowaniem nazywa się wykonanie specjalnego wykopu, który umożliwi wykonanie późniejszych zabiegów, w tym położenie kostki brukowej. W zależności od tego, jakiej grubości kostkę będą kłaść fachowcy, wykop ten powinien mieć od 20 do 50 centymetrów. Głębokość wykopu zależy od nawierzchni, na jakiej będziemy układać kostkę Na piaszczystej nawierzchni wystarczy wykop do 20 cm, natomiast nawierzchnia gliniasta, gdzie będą jeździły ciężarówki minimum 50 cm.

Kostka brukowa gotowa do ułożenia - Jarbet.

Kostka brukowa gotowa do ułożenia – Jarbet.

Gdy kostka kładziona będzie na małych powierzchniach, wgłębienie można wykopać samodzielnie przy pomocy łopaty. Jeżeli jednak planujemy położyć ją na dużej powierzchni, warto skorzystać z ciężkiego sprzętu. To, o czym należy pamiętać, to żeby od razu ukształtować dno wykopu, tzn. zaznaczyć spadki, które pozwolą odprowadzić nadmiar wody.

Gdy odpływ wody będzie już przygotowany możemy zabrać się za dalszą pracę. Przyszedł czas na ułożenie krawężników. Należy je rozmieścić wzdłuż obramowania powierzchni, na której będzie układana kostka. Tutaj również należy zwrócić uwagę, jakie krawężniki układamy. Na ścieżkach, po których będziemy chodzić wystarczy położyć krawężniki chodnikowe. Jeżeli kostka będzie układana na podjazdach, w tych miejscach lepiej zamontować krawężniki drogowe, które będą znacznie wytrzymalsze.

Sprawdź czy kostka brukowa którą chcesz kupić jest odpowiednia dla Twoich potrzeb!

 

Alejka na posesji domu jednorodzinnego z kostki brukowej w Bydgoszczy.

Alejka na posesji domu jednorodzinnego z kostki brukowej w Bydgoszczy.

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy będziemy kupować kostkę i krawężniki, to żeby te drugie były wielokrotnością tego pierwszego. Ułatwi nam to w przyszłości układanie, ponieważ nie będziemy musieli w przyszłości przycinać kostki. Drugą ważną rzeczą jest ustalenie odpowiedniej wysokości krawężników. Żeby nie okazało się po położeniu kostki, że krawężniki są nierówne, warto posłużyć się sznurkiem albo poziomicą laserową, która wyznaczy nam taką samą wysokość.Kiedy krawężniki będą ułożone, należy je zabetonować, a kiedy beton zwiąże obsypać ziemią. Od środka można je obsypać podbudową, czyli tłuczniem drogowym, który pełni rolę stabilizującą naszą nawierzchnię. To, o czym nie należy zapominać, to żeby zagęścić ją za pomocą walca albo wibratora.

Kolejnym krokiem jest położenie warstwy podkładowej, na której możliwe będzie ułożenie warstwy końcowej, czyli po prostu kostki. Podkład to nic innego, jak piasek wymieszany z cementem. Z racji tego, że powierzchnia ta po zagęszczeniu obniży się, warto nałożyć jej około 2 do 5 centymetrów więcej. Po zakończeniu tego etapu można przystąpić do układania kostki. Układa się ją rzędami, z uwzględnieniem wymyślonego wzoru, który układa się z kostki o innym kolorze. Kostkę układamy ciasno, stojąc na już ułożonej. Gdy cała nawierzchnia jest ułożona, należy ją dopracować za pomocą wibratora powierzchniowego z gumową nakładką.