13
Paź

Schody przed domem z kostki brukowej

Posted by Karolina Konserwacja kostki brukowej Układanie kostki brukowej 0 Comments

W dzisiejszych czasach nie liczy się tylko funkcjonalność, ale także i ogólna prezentacja, wytrzymałość i wygląd, dlatego też w wielu aspektach naszego życia oraz budownictwa trzeba się dobrze zastanowić zanim podejmie się ostateczną decyzję. Jeśli chodzi o schody przed domem to często bywają one wykonywane z betonu, który następnie jest pokrywany kafelkami, niekiedy także z innych produktów, których nie tylko trwałość, ale i sama prezencja pozostawiają wiele do życzenia. O wiele lepszym pomysłem wydaje się więc być układanie kostki brukowej w miejsce, gdzie przeciętny budowlaniec wylałby po prostu beton. Wynajęcie osoby, jaką jest brukarz wydaje się być do realizacji tego celu naprawdę dobrą opcją, ponieważ tylko decydując się na profesjonalistę możemy być pewni, że nasza kostka brukowa służąca za schody będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale ponadto wytrzyma długie lata bez jakichkolwiek napraw, ewentualnie z małą nutką konserwacji, co parę lat.

Estetyka i funkcjonalność schodów z kostki brukowej

Schody oraz podjazd dla inwalidów ułożonych z kostki brukowej w Bydgoszczy.

Schody oraz podjazd dla inwalidów ułożonych z kostki brukowej w Bydgoszczy.

Jeżeli ktokolwiek ma zastrzeżenia co do tego, że brukarstwo będzie najlepszą formą stworzenia schodów prowadzących do drzwi wejściowych to za chwilę zmieni swoje zdanie. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, po czym obliczyć ilość stopni wraz z ich wysokością i szerokością, ale także i wielkość kąta nachylenia całej konstrukcji. Dla laika może się to wydawać dość skomplikowane, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest, a poza tym dobry brukarz sam się wszystkim zajmie jedynie wysłuchując naszych sugestii co do kształtu końcowego. Wielkość oczywiście powinna zależeć od tego, do czego służyć mają dane schody, a z racji, że mają to być schody przed domem, to powinny być w miarę wąskie oraz wysokie po to, aby dało się je szybko pokonać. Gdyby miały służyć jedynie do spacerów to wtedy śmiało można się zdecydować na to, aby stopnie były szerokie i płaskie.

Ergonomia i ważne aspekty

Kostka brukowa ułożona na wyjściu z tarasu przed domem jednorodzinnym.

Kostka brukowa ułożona na wyjściu z tarasu przed domem jednorodzinnym.

Mało która firma budowlana uwzględnia fakt, że naturalny rytm chodu człowieka jest nieparzysty, więc ilość stopni schodów także powinna być nieparzysta. Najlepszą zasadą będzie zastosowanie co najmniej trzech stopni, przy czym nie należy przekraczać granicy pięciu w jednym ciągu. O ile jednak firmy budowlane np. z Bydgoszczy nie zawsze stosują się do tej zasady, to jednak zazwyczaj wystarczy porozmawiać z kierownikiem, aby nakreślić mu swoją wizję. Oczywiście czasem może się zdarzyć, że taka osoba ma przerośnięte ego i nie będzie chciała uwzględnić naszego pomysłu, ale przecież to my jesteśmy jakby nie patrzeć ich pracodawcami i w razie problemów śmiało można ich zwolnić, wypowiadając umowę. Z tego powodu czasem lepszą opcją może być wynajęcie osoby, jaką jest brukarz, bowiem taki pracownik zazwyczaj jest dość skromny i stara się jak najbardziej dogodzić swojemu pracodawcy, przy czym rzadko kiedy zażąda on większej ilości pieniędzy niż typowa firma budowlana.

Jakkolwiek jednak istotne jest także zdecydowanie się na konkretny rodzaj kostki brukowej, która zostanie później wykorzystana do realizacji projektu schodów. Jeżeli istnieje już jakaś nawierzchnia, to oczywiście materiał powinien pasować do niej, ale także i elewacji oraz ogrodu. Za ogromną zaletą dziedziny jaką jest brukarstwo niewątpliwe można uznać fakt dopasowywania do potrzeb klienta, bowiem mnogość rodzajów kostki brukowej jest tak potężna, że raczej każdy znajdzie odpowiednią dla swoich potrzeb.

Warto także zaznaczyć, że schody powinny być w miarę możliwości finansowych oczywiście, mrozoodporne i wytrzymałe na ścieranie, zaś sama ich powierzchnia koniecznie nie może być śliska. Kostka brukowa łączy właśnie wszystkie te aspekty, dlatego też jest bez wątpienia jednym z najlepszych materiałów do wykonywania schodów. Poza tym jest niezwykle urodziwa i elegancko się prezentuje.

Zrobić schody samemu czy może zlecić to innym?

Schodki przed domem ułożone z kostki brukowej w okolicy Bydgoszczy.

Schodki przed domem ułożone z kostki brukowej w okolicy Bydgoszczy.

Niewątpliwie istotnym zagadnieniem jeśli chodzi o jakąkolwiek formę budownictwa jest to, czy podjąć się danego przedsięwzięcia na własną rękę, czy też może lepiej będzie skorzystać z usług jakie oferują firmy budowlane, czy też może wynająć osobę jaką jest brukarz i nieco mu pomagać, aby zmniejszyć koszty jego pracy. W każdym bądź razie w dużej mierze zależy to od środków, które możemy wydać na ten cel i warto podkreślić, że skoro stać nas było na postawienie domu, to powinno nam wystarczyć także na zrobienie porządnych schodów, które przetrwają naprawdę wiele lat i posłużą jeszcze nawet przyszłym pokoleniom. Jeśli chodzi o układanie kostki brukowej w Bydgoszczy, to jest z tym oczywiście dużo roboty, ale nie wydaje się to być czynnością nadzwyczaj trudną, której osoba chcąca nie mogłaby opanować, dlatego też jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, narzędziami i umiejętnościami, to można spróbować wykonać schody z materiału, jakim jest kostka brukowa, na własną rękę. Niewątpliwie uczucie, jakie będzie nam towarzyszyło po skończonej samodzielnie pracy, którą na dodatek pochwalą osoby z zewnątrz, będzie nieporównywalne z niczym innym, dlatego też może czasem warto jest się trochę pomęczyć i zaoszczędzić nieco grosza.