10
Lip

Kostka brukowa w mieście – najlepsze rozwiązania na przykładzie Bydgoszczy

Posted by Karolina Konserwacja kostki brukowej Układanie kostki brukowej 0 Comments

Układanie kostki brukowej jest coraz rzadziej spotykane. Zwłaszcza w miastach, w których żyje się bardzo szybko i brak jest różnego rodzaju zabytków. To głównie na starówkach stosuje się tego rodzaju bruk.

Jak wybrać dobrą firmę?

Poszukiwania odpowiedniej firmy budowlanej w Bydgoszczy najlepiej zacząć już późną porą zimową. Wtedy klientowi łatwiej jest znaleźć czas, aby dobrze rozejrzeć się na rodzimym rynku. Bez problemu i tykającego zegara nad uchem można przejrzeć najróżniejsze oferty firm przez Internet, a następnie zweryfikować je na żywo. Jeżeli klienta zainteresuje jakaś oferta, wtedy może również zacząć negocjować ceny. Zarówno prywatne osoby, jak i duże firmy w Bydgoszczy chcą powierzyć swoją inwestycję takim podmiotom, które są bardzo profesjonalne i dobrze wykonają powierzone zadanie. Dobra firma budowlana w Bydgoszczy może przyczynić się do realizacji wymarzonego projektu.

Jeżeli klient zrobił już wstępny research i zdecydował się już na konkretnego podwykonawcę, warto jest poprosić go o referencje. Nie zaszkodzi także zapytanie o zrealizowane już projekty i ich zdjęcia. Niektórzy realizatorzy są chętni nawet w podawaniu kontaktu do wcześniejszych klientów, aby upewnić się o solidności i rzetelności danej firmy. Wtedy dawni kontrahenci mogą wyrazić chęć realnego zaprezentowania swojego dzieła, co jest najlepszą rekomendacją. Przyszły klient może się na żywo przekonać, jak wyglądają standardy budowlane oraz układania kostki brukowej w Bydgoszczy.

Najlepsze opinie to oczywiście znajomi i rodzina. Najbliższe osoby nie polecą czegoś, co u nich się nie sprawdziło. Nie należy przejść obojętnie także przy różnego rodzaju forach internetowych. Istnieje wiele specjalistycznych portali, które bez problemu wskażą najlepszego brukarza w Bydgoszczy.

Ważnym elementem w poszukiwaniach jest oczywiście cena za daną usługę. Nie należy kierować się tymi najniższymi. Często jakość wykonywanych usług nie jest zadowalająca. Mało profesjonalna ekipa nie tylko nie wywiąże się dobrze z wykonania zlecenia, a nawet może zdziałać szkody na konkretnej budowie. Jak już wcześniej wspomniano, po zebraniu informacji o ofertach, cenę można negocjować. Często wychodzi to na korzyść klienta.

Ostatnim krokiem są oczywiście różnego rodzaju sprawy formalne. Warto się im przyjrzeć i zadbać przed podpisaniem, gdyż można oszczędzić sobie wielu problemów.

Jaką kostkę wybrać?

Jeżeli ma się już idealnego brukarza w Bydgoszczy, należy zapoznać się z jego szerokim asortymentem. W zależności od tego, jakich efektów oczekuje klient, należy dobrać odpowiedni rodzaj kostki brukowej. Na rynku już jest bardzo wiele rodzajów, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Pod uwagę należy wziąć pewne podstawowe kryteria doboru bruku:

– okoliczności, w jakich wyprodukowano dany materiał,

– skład kostki,

– zróżnicowana wielkość każdego kamienia,

– ogólny kształt,

– kolor kostki brukowej.

Istnieje również wiele rodzajów kostki, biorąc pod uwagę powyższe kryteria.

Specyfikacja produkcji

W tej kategorii można wyróżnić:

  1. Kostkę brukową przemysłową – To najbardziej standardowy rodzaj kostki i cieszący się największą popularnością wśród szerokiej klienteli. Tego rodzaju kamień w większości znajduje się na chodnikach i parkingach. Ma bardziej ujednolicony kolor, a także kształtem jest trochę bardziej jednolity. Najczęściej można spotkać się z jej kształtem jako prostokąt czy kwadrat, bądź zgeometryzowana klepsydra.
  2. Kostka brukowa szlachetna – główną cechą tego rodzaju kostki są przede wszystkim jej walory dekoracyjne. Jest nieco mniej praktyczna i użyteczna niż ta przemysłowa. Koloryt jest również dużo bardziej zróżnicowany. Kamienie także mogą przybierać różnego rodzaju kształty. W tym kamieniu stosuje się dodatkowe elementy obróbki, które automatycznie zmieniają walory zewnętrzne i właściwości kamienia:

– płukany – końcowy element obróbki polega przede wszystkim na wypłukaniu powierzchniowej warstwy. Wtedy kostka staje się bardziej chropowata, a co za tym idzie antypoślizgowa. Dla jednych stanowi to atut, dla innych przeszkodę w wyborze tego kamienia;

– szczotkowany – wskazując na bardzo wymowną nazwę, proces obróbki polega na wyszczotkowaniu kamienia. Wtedy nabiera piękniejszych kolorów i zwiększa się jego dekoracyjność;

– łupany – kamień łupany swoim kształtem przypominać ma coś naturalnego i surowego. W odpowiedni sposób obtłukuje się cały kawał tworzywa;

– postarzany – do pewnego stopnia przypomina kamień łupany. Jednak jego ostateczny wygląd imitować ma stara kostkę brukową;

– strukturalny – jego przeznaczeniem jest naśladowanie jak najdokładniejsze naturalnego kamienia.

Materiały, z jakich tworzy się kostkę brukową

Jego rodzaj uzależniony jest od tego, do jakich miejsc i celów przeznaczona ma być dana kostka.

  1. Beton – To jedno z najpopularniejszych tworzyw, głównie ze względu na niską cenę tego rodzaju. Jest ona również bardzo wytrzymała, co stanowi dodatkowy atut w procesie wyboru i finalnego zakupu. Na rynku dostępne jest bardzo wiele rodzajów betonowej kostki, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
  2. Kamień – W procesie jej tworzenia używa się już kamienia naturalnego. Jeżeli klient decyduje się na taki rodzaj, wtedy wybiera zazwyczaj jej granitowy odpowiednik. Pomimo nieco wyższej ceny ma szereg zalet, które z pewnością zachęcą do zakupu. To przede wszystkim bardzo efektowny wygląd, duża wytrzymałość. Najpopularniejszym miejscem zastosowania tego kamienia to głównie powierzchnie tarasowe.
  3. Kamień polany – to zdecydowanie rozwiązanie idealne dla osób interesujących się stylem retro. Ten rodzaj kamienia przypomina stara kostkę brukową.

 

Jaki kształt

Ze względu na to, jaki skład materiału posiada konkretny rodzaj kostki, jego kształt także może być zróżnicowany. Może przybierać postać prostokąta, kwadratu, klepsydry. Zróżnicowana oferta firm na pewno sprosta oczekiwaniom klienta.

Rozmiary

Układanie kostki brukowej w Bydgoszczy, ale także na innych terenach przygotowanych pod bruk, zależne jest od rozmiaru kamienia. Kluczowym elementem jest także grubość układanego tworzywa:

– 4 centymetry – to najlżejszy rodzaj kostki. Swoje zastosowanie znajduje głównie w ogródkach, na tarasach czy chodnikach. Klient musi wziąć pod uwagę, że obciążenie tego kamienia nie może wynosić więcej niż 2 tony. Przeznaczona głównie pod użytkowanie osobowych aut;

– 6 centymetrów – tutaj dwa centymetry dodają aż 1,5 tony wytrzymałości więcej;

– 8 centymetrów – tego rodzaju tworzywo swoją wytrzymałością bez problemu sprosta samochodom ciężarowym. Jest odporny na duży nacisk kół pojazdów, uszkodzenia i warunki zewnętrzne;

– 10 lub 14 centymetrów – to bardzo gruby i wytrzymały rodzaj kostki brukowej. Wytrzymuje duże obciążenia, jednak jej cena jest również odpowiednio wysoka.

Warto pamiętać

Klienci mogą czasem spotkać się z pojawianiem się białego nalotu czy różnego rodzaju prześwitów na różnego rodzajach kostek. Jest to zazwyczaj jednak bardzo naturalny proces. W czasie procesów zachodzących podczas mocowania kamienia, jego zastygania i twardnienia mogą pojawiać się pewne białe plamki. Wpływ ma na to oczywiście również temperatura zewnętrzna i pory roku. Zważając jednak na to, że takie naloty powstają same, również bez ingerencji środków czy ludzkiej dłoni znikają. Nie każdy kamień jest również kolorystycznie dopasowany do innych. Dotyczy to przede wszystkim rodzajów, które składają się z kamienia naturalnego. Wtedy warto pamiętać, aby układać je do pewnego stopnia naprzemiennie czy orientacyjnie. Bardzo bogatą ofertę także naturalnych kamieni można znaleźć w miejscowości Nakło. Szeroki asortyment kostki brukowej zawiera nie tylko jej betonowe odpowiedniki, ale także te z kamienia naturalnego najwyższej jakości.

Popełniane błędy

Pomimo tego, że istnieje tak wiele profesjonalnych firm brukarskich w Bydgoszczy, to jednak nie za każdym razem klienci cieszą się uzyskanym efektem. Najczęściej spotykanymi błędami są przede wszystkim:

– źle przygotowane podłoże do wyłożenia samej kostki,

– niewłaściwie wybrany rodzaj bruku,

– nieodpowiednie ułożenie kostki,

– czasem nawet brak podsypki przed wyłożeniem kostki,

– nie mieszanie kostek. To najczęściej spotykany błąd. Osoby zajmujące się rozłożeniem kostki nie mieszają jej ze wszystkich palet, lecz robią to po kolei. Jest to niewłaściwe głównie ze względu na kolorystyczną rozbieżność w przypadku kamienia naturalnego.

Koszty inwestycji

Wszystkie firmy w Bydgoszczy, zajmujące się kostką brukową w swoich ofertach posiadają zróżnicowane progi cenowe. Nie jest to niczym dziwnym. Wręcz przeciwnie. Skład wielu rodzajów różni się od siebie. Cena kostki betonowej na pewno nie może być taka sama, jak ta, która wykonana jest z naturalnego kamienia. Oczywiście na rynku istnieje także wiele tańszych odpowiedników nawet najbardziej luksusowych towarów, jednak nie równo się to ich jakości. Dlatego ceny za metr są bardzo zróżnicowane. W związku z tym ceny tej najpopularniejszej kostki brukowe, czyli jej przemysłowego rodzaju wahają się pomiędzy 30 a 60 złotych. To niewątpliwie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które wcale nie jest złe jakościowo. Szlachetna kostka jest już nieco droższa. Koszty tego tworzywa za metr oscylują pomiędzy 50 a 100 złotych. Najdroższe surowcowo są niewątpliwie te kostki, które w swoim składzie posiadają naturalny kamień. Jeżeli klient chce nabyć jego szary odpowiednik musi liczyć się z kosztami od 60 do około 250 złotych. Czarna kostka granitowa – jeżeli można tak o niej mówić – zalicza się już do towarów bardziej luksusowych. Nie tylko ze względu na oszałamiający wygląd i efektowność, ale głównie dzięki cenie wyróżniającej się na tle innych tworzyw. Za ten rodzaj trzeba zapłacić od 100 do nawet 400 złotych.

Prace wykończeniowe na każdej budowie zajmują najwięcej czasu. Aby osiągnąć efekt taki, jak z projektu architekta trzeba zainwestować odpowiednią ilość czasu i poszukiwań dobrej ekipy. Odpowiednio dobrana kostka brukowa w niejednym ogrodzie czy przestrzeni miejskiej może zdziałać cuda. Szeroki wybór podwykonawczych firm w Bydgoszczy i Nakle z pewnością zaspokoi lokalną klientelę.