15
Paź

Kostka brukowa alternatywą dla płyt, żwiru i grysu

Posted by Karolina Konserwacja kostki brukowej Układanie kostki brukowej 0 Comments

Problemem wielu osób, które dopiero wybudowały swój dom jest zagospodarowanie przestrzeni dookoła. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów takich jak płyty ażurowe i chodnikowe, kostka brukowa albo wykończyć można żwirem. Często po zobaczeniu ceny za kostkę brukową, wiele osób złapie się za głowę. To prawda, kostka nie jest najtańszym materiałem, ale zdecydowanie najładniejszym. Jeśli chcemy aby nasz dom prezentował się lepiej niż sąsiada, warto zainwestować w dobrą kostkę brukową. Powierzchnie takie są trwałe, łatwe w utrzymaniu i podczas opadów deszczu albo śniegu nie tworzy się błoto.

Układanie kostki brukowej

Droga wewnętrzna przygotowana na ułożenie kostki brukowej.

Droga wewnętrzna przygotowana na ułożenie kostki brukowej.

Na samym początku warto sprawdzić jak duże obciążenie będzie działać na naszą powierzchnię. Jeśli sporadycznie będzie wykorzystywana przez samochód to wystarczy taka o grubości 6 cm. Jeśli jednak będzie to podjazd, to powinno się wykorzystać kostkę o grubości 8 cm lub 10 cm. Kiedy już wybierzemy odpowiednią grubość możemy zająć się projektem naszego obejścia. Nie potrzebna jest nam w tym przypadku żadna dylatacja. Warto jednak zadbać o to, aby stworzyć naturalny spływ wody, najlepiej za pomocą nachylenia terenu. Samo układanie kostki brukowej wymaga kilku etapów:

  1. Wykonanie zagłębienia
  2. Opcjonalne poprowadzenie odwodnienia
  3. Wydzielenie krawężników
  4. Podbudowa
  5. Ułożenie kostki

Pierwszym etapem jest wykonanie korytowania, czyli wykopu o głębokości odpowiedniej do grubości kostki i przewidywanego obciążenia. Jeśli układamy kostkę na gruncie piaszczystym wystarczy 20 cm, a w innych przypadkach warto zrobić wykop na ok 50 cm. Jako, że jest to praca ciężka i wymagająca odpowiedniego sprzętu, warto skorzystać z firmy budowlanej, która przygotuje nam teren pod układanie kostki. Podczas tego procesu powinno się zaplanować kierunek spadku, co zapobiegnie przyszłemu gromadzeniu się wody. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, należy zainstalować odwodnienie. Można je poprowadzić do kanalizacji deszczowej albo studni drenażowej. W przypadku podziemnego garażu należy zainstalować odpowiedni zbiornik, z którego za pomocą specjalnej pompy będzie się wypompowywało wodę.

Płyty - alternatywa dla kostki brukowej.

Płyty – alternatywa dla kostki brukowej.

Następnie należy ustawić krawężniki. Na ścieżkach wystarczą chodnikowe, jednak w przypadku podjazdów trzeba osadzić krawężniki drogowe. Krawężniki powinny wyznaczać płaszczyznę nawierzchni, jest to etap, w którym można jeszcze przeprowadzić ewentualne poprawki, więc warto za pomocą sznurka i lasera sprawdzić czy mamy odpowiednie nachylenie terenu. Również w tych czynnościach warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy brukarskiej.

Kolejnym etapem jest wykonanie podbudowy i warstwy podkładowej. Jeśli nasza powierzchnia jest przeznaczona pod spore obciążenia należy rozłożyć specjalną geowłókninę. Podbudowy nie wykonamy sami. Wymagane jest użycie walca drogowego, więc skazani jesteśmy na pomoc fachowców. Pomogą oni również przy tworzeniu warstwy podkładowej. Warstwa składa się z mieszaniny piasku wymieszanego na sucho z cementem. Również tutaj konieczne jest użycie walca lub wibratora powierzchniowego. Na tym etapie, jeśli planowane było odwodnienie liniowe, montuje się rury odpływowe.

Ostatnim i najważniejszym etapem jest układanie kostki. Możemy to robić rzędami albo według wzoru, wykorzystując różne rozmiary i kolory. Każda firma budowlana ma brukarzy, którzy ułożą ją za nas, a my będziemy mieli pewność, że praca wykonana jest dobrze. Ważną sprawą jest przygotowanie brzegów przed oporowaniem, jeśli w danym miejscu nie mamy krawężników. Na samym końcu ubija się kostkę za pomocą wibratora powierzchniowego i piaskuje fugi.

Kostka brukowa, czy warto?

Ścieżka rowerowa przygotowana do ułożenia kostki brukowej.

Ścieżka rowerowa przygotowana do ułożenia kostki brukowej.

Jak widać powierzchnię z kostki brukowej nie jest tak łatwo wykonać jak ze żwiru czy grysu. Jest jednak nieporównywalnie lepsza jeśli chodzi o czystość i wygodę użytkowania. Wszelkie zabrudzenia wystarczy spłukać myjką ciśnieniową, gdzie w przypadku grysu i żwiru kontakt z wodą powoduje błoto i rozmiękczenie powierzchni. Inwestując raz w kostkę brukową, mamy gwarantowaną trwałość. Kostka ma również przewagę jeśli chodzi o wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kostki. Można kupić większe lub mniejsze elementy, a za pomocą różnokolorowej kostki stworzyć piękne mozaiki. W nawierzchniach żwirowym i grysowych mogą po dłuższym czasie tworzyć się koleiny, a jeśli chcemy aby jeździły po nich samochody, należy wysypać wiele warstw. Płyty ażurowe będące połączeniem nawierzchni brukowej i żwirowej, mogą być dobrym rozwiązaniem, ale jedynie w przypadku kiedy mamy czas i narzędzia do odpowiedniego dbania o stan nawierzchni. Po jakimś czasie konieczne będzie przeprowadzenie poprawek, bo żwir się ubije a płyty poruszą. Jest to spowodowane naturalnymi procesami zachodzącymi w ziemi pod wpływem wody i różnicy temperatur zimą a latem. Warto więc ułożyć na swojej posesji kostkę brukową jako alternatywę dla płyt ażurowych, żwiru i grysu. Mimo swojej większej ceny oferuje znacznie więcej niż wymienione materiały. Decydując się na kostkę, warto jednak skorzystać z usług brukarzy i firm budowlanych.