18
Paź

Jak uzyskać wymarzony taras z kostki brukowej

Posted by Karolina Konserwacja kostki brukowej Układanie kostki brukowej 0 Comments

Kostka brukowa już od wielu lat należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystywana przede wszystkim w aranżacjach przydomowych ścieżek, czy podjazdów. Jest również świetnym rozwiązaniem przy wyborze materiału do tarasów. Wielu zależy na tym, żeby to szczególne miejsce w ogrodzie, gdzie wyciszamy się i spędzamy czas w gronie rodziny , znajomych było gustowne i estetyczne. Co więcej musi służyć nam przez lata dlatego potrzebujemy materiału odpornego na skrajne warunki atmosferyczne. Te elementy łączy w sobie kostka brukowa. Co więcej w przypadku jakiś ubytków, bądź zniszczeń bardzo łatwo nawet samemu można je naprawić. Warto wspomnieć, że do tarasu właśnie z tego materiału nie musimy tworzyć specjalnej nawierzchni na której będziemy kłaść kostkę.

Bowiem do układania kostki brukowej można przystąpić na surowym terenie, należy tylko pamiętać, żeby nie było on zbyt mokry. Kolejnym atutem tego tworzywa jest mnogość wzorów, które mamy do wyboru. Dzięki temu można stworzyć wiele ładnie i nietuzinkowo prezentujących się kompozycji. Gdy mamy już rozplanowane ile miejsca chcemy przeznaczyć pod taras i jak ma on wyglądać warto rozejrzeć się za odpowiednią firmą, która ułoży kostkę. Ze względu na niskie koszty budulca i szybkość z jaką się go układa nawet zatrudniając wyspecjalizowaną firmy budowlaną koszty takiego przedsięwzięcia będą niskie. Brukarstwo w Bydgoszczy zyskuje popularność, także z znalezieniem fachowców w tej dziedzinie nie powinniśmy mieć problemu.

Tarasy z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej - zaraz po zakończeniu prac Jarbet.

Taras z kostki brukowej – zaraz po zakończeniu prac Jarbet.

Tarasy z kostki brukowej mogą być ozdobą naszego ogrodu, ale żeby tak było należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze zadbajmy, żeby powierzchnia na której zamierzamy kłaść kostkę brukową była odpowiednia i równa. Co się tyczy jeszcze tej kwestii około 20 cm ziemi należy usunąć. Następnie ją ubić i dopiero powierzchnię posypać piaskiem, żwirem lub żużlem na grubość około 3 cm. Jeśli istnieje zagrożenie, że pod ziemią mamy np. zbyt dużo wody bądź też może się zdarzyć, że znajduje się gruba, nieprzepuszczająca wody warstwa gliny, a wody gruntowe zawierają domieszki różnych rud metali, które poprzez reakcje chemiczne mogą powodować powstawanie zacieków lub nawet zmianę koloru kostki. Dlatego warto zrobić badania geologiczne. Dobrze przygotowane podłoże jest połową sukcesu, gdyż bez tego nawet najpiękniej ułożone i wyglądające kostki będą się nam zapadać.

Istotny element to również wybór odpowiedniej kostki. Oczywiście nie zamierzam tutaj nikomu sugerować jaki ma wybrać wzór bądź kolor. Zważywszy, że chcemy kostkę na taras trzeba pamiętać, że najlepsza grubość to 4 cm – 6 cm. Zaś grubsze stosuje się do przestrzeni po których poruszają się samochody itp. Oprócz grubości ważna jest również jakość zakupionego przez nas materiału. Tutaj warto uwagę zwrócić na gęstość kostki, którą najlepiej sprawdzić za pomocą małego doświadczenia; mianowicie – przełamać kostkę. Jeśli masa betonu przełamie się wraz z zawartymi w niej kruszywami oznacza to, że kostka jest dobrze zagęszczona, a przez to trwała. Natomiast gdy po przełamaniu, w przekroju będą wystawać nieregularne fragmenty kruszyw – oznacza to, że kostka nie jest dostatecznie zagęszczona, a w efekcie będzie mało wytrzymała i krucha.

Następny etap to układanie kostek. Podczas tej czynności brukarz powinien zwrócić uwagę na to, że nie należy kłaść kostek bardzo bliskiego siebie to znaczy na styk. Odstępy między nimi powinny wynosić 3 mm – 5 mm. Ponieważ gdyby był zbyt blisko siebie istniałoby zagrożenie, że zaczną na siebie nachodzić co będzie skutkować wzajemnym uszkadzaniem się kostek. Ważny elementem jest również spadek, który powinien być skierowany na zewnątrz od budynku. Robi się go na poziomie 3% i oczywiście jego celem jest skuteczne odprowadzanie wody. Dodatkowym atutem będzie zrobienie drenażu, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Firma budowlana z Bydgoszczy

Taras przed domem jednorodzinnym z kostki brukowej.

Taras przed domem jednorodzinnym z kostki brukowej.

Firma budowlana wykonująca nasze zlecenie w celu utwardzenia położonej kostki powinna używać zagęszczarkę wibracyjną bez elastomerowej osłony zabezpieczającej stalową płytę. W innym wypadku kostki mogą zostać porysowane, bądź zabrudzone w sposób niemożliwy do całkowitego usunięcia. Odpowiednim zatem narzędziem do utwardzenia będzie wibrator płytowy z przekładką elastyczną.

Ułożenie tarasu z kostki brukowej zakończone powodzeniem nie oznacza, że uzyskamy ten efekt na wieczność. Dlatego trzeba wspomnieć o konserwacji i pielęgnacji powierzchni. Nie są to jakieś trudne i wymagające działania. Dobrze jest kostkę brukową zaimpregnować odpowiednim preparatem do betonu, czy klienkieru. Dzięki temu zmniejszymy wnikanie wody, a także ograniczymy powstawanie tak kłopotliwych wykwitów. Warto też zaopatrzyć się w środki czyszczące. Odpowiednie dbanie zapewni świeży wygląd na wiele lat. Kwestią może mniej oczywistą jest fakt, że nie należy zimą posypywać kostki solą, gdyż niszczy ja.
Jeśli chcesz mieć w ogrodzie piękny taras to nie zwlekaj. Zaplanuj ile chcesz przeznaczyć na to miejsca. Rozejrzyj się także w katalogach za ciekawymi wzorami i wybierz taką kostkę brukową, która przypadnie Ci najbardziej do gustu. Jak widać z powyższych rozważań nie musi to być droga i skomplikowana inwestycja. Czasowo również ma przewagę nad innymi koncepcjami. Znajdź ogłoszenie firmy budowlanej i spraw sobie swoją wymarzoną przestrzeń spokoju i spotkań z najbliższymi.