5
Sie

Jak czyścić kostkę brukową?

Posted by Karolina Konserwacja kostki brukowej 0 Comments

Masz dom prywatny i do garażu tudzież do drzwi wejściowych prowadzi ścieżka, składająca się z kostki brukowej? Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że kostka brukowa zdążyła się już przybrudzić? Zastanawiasz się jak czyścić kostkę brukową, by było dobrze, szybko i skutecznie? 

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Brukarstwo i układanie kostki brukowej nie należy wcale do takich prostych zadań, jakby się na pozór wydawało. To nieco bardziej skomplikowany i złożony proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Kostka brukowa jest (musi być!) bardzo trwała, odporna na mróz, a także ścieranie, dlatego też jest najczęściej wybierana jako materiał nawierzchniowy na ścieżki tudzież podjazdy.

Zanim zdecydujemy się na układanie kostki brukowej, powinniśmy zdecydować do jakich konkretnych celów ma ona służyć, gdyż to właśnie od tego będzie zależeć dalsza praca. Do nawierzchni spacerowych np. tarasów najlepsza będzie kostka o grubości ok. 4 cm, z kolei na podjazdach należy używać kostek o grubości ok. 6 cm.
Jeśli nie chcemy lub boimy się sami podjąć się takiego zadania, bez problemu może to za nas zrobić firma budowlana, która z pewnością zna się na rzeczy. Brukarz wykona swoją robotę w taki sposób, że z efektu na pewno będziemy zadowoleni.

Jak czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa wygląda bardzo estetycznie i dodatkowo, jest dostępna w wielu kolorach, aczkolwiek niestety bardzo szybko się brudzi i z łatwością chłonie wodę. Zastanawiasz się jak szybko i skutecznie wyczyścić kostkę brukową, usuwając z niej także mech, plamy z oleju silnikowego lub z grillowanych dań? Jest na to kilka sposobów.

Kostkę brukową można oczywiście czyścić wodą – jednak to nie zawsze jest skuteczne. Niektóre modele kostki brukowej są fabrycznie impregnowane, zatem czyści się je naprawdę niezmiernie łatwo. Zazwyczaj wystarczy strumień wody z myjki ciśnieniowej, z ewentualną niewielką ilością płynu lub środka myjącego.
Znacznie trudniej czyści się modele kostek brukowych, które nie są impregnowane, gdyż zanieczyszczenia mogą wnikać nawet pod powierzchnię kostki i pozostawiać trudne do usunięcia zanieczyszczenia tudzież przebarwienia.

Trudne plamy na kostce brukowej

Najgorsze do usunięcia są plamy z oleju i inne tłuste ślady. Jak z takimi sobie poradzić? Przede wszystkim, najlepiej takie zabrudzenia usuwać jak najszybciej silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem jakiegoś środka myjącego. Ponadto, świeże ślady zabrudzeń można posypać piaskiem, który powinien wchłonąć olej i zapobiec jego wchłonięciu wewnątrz kostki brukowej.

Gdy tylko plama zostanie wsiąknięta przez piasek, należy szybko i dokładnie umyć nawierzchnię ciepłą wodą z odpowiednim środkiem odplamiającym i myjącym. Należy to robić jednak bardzo uważnie i ostrożnie, ponieważ należy uważać, by podczas procesu mycia i czyszczenia nie stworzyć nowych dodatkowych plam, zabrudzeń i przebarwień.

Wąska, kręta alejka z kostki brukowej na działce w Bydgoszczy.

Wąska, kręta alejka z kostki brukowej na działce w Bydgoszczy.

Kostka brukowa ułożona przed domem Klienta firmy Jarbet

A co z wykwitami i mchem na kostce?

Jeśli na naszej kostce brukowej zauważymy wykwity i mamy pewność, że nie są to resztki farb, zapraw cementowych czy farb, to jest to zupełnie niegroźne, naturalne i tylko przejściowe zjawisko, które zniknie samoistnie po pewnym czasie. Białe wykwity są rezultatem działania związków wapnia, które zawierają się w cemencie, z którego zresztą produkuje się kostki brukowe i, które rozpuszczają się w wodzie, a następnie wyparowują i przyczyniają się do powstania na powierzchni kostki brukowej nalotu soli wapnia.

Takie zabrudzenia znikną samoistnie po pewnym czasie, a najszybciej taki proces przebiegnie na fragmentach kostki brukowej wystawionej na działanie słońca, deszczu, wiatru lub intensywnie użytkowanych. Proces takiego naturalnego czyszczenia i likwidowania zabrudzeń może trwać nawet do kilku lat, ale jednego możemy być pewni – zabrudzenia na pewno znikną.

Z kolei, jeśli kostka brukowa jest zabrudzona przez resztki cementu, zapraw lub farby, to należy niezwłocznie i możliwie jak najszybciej takie zabrudzenia usunąć. W jaki sposób? Najpierw należy je zdrapać. Następnym krokiem będzie umycie zabrudzonego fragmentu kostki brukowej wodą pod ciśnieniem. Gdy taki proces czyszczenia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, wówczas będziemy musieli poddać kostkę tzw. piaskowaniu, czyli czyszczeniu sprężonym powietrzem lub wodą z piaskiem.

Można to też zrobić, dzięki szlifowaniu specjalnymi do tego procesu tarczami. Taki zabieg można wykonać zarówno jak i na sucho, tak i na mokro i najlepiej zlecić go odpowiedniej firmie budowlanej, która zna się na rzeczy. Teren i obiekty, znajdujące się wokół czyszczonej w ten sposób kostki brukowej, należy odpowiednio zabezpieczyć, np. kawałkiem grubej folii.

 

Okrągły wzór ułożenia kostki w szarości i czerwieni.

Okrągły wzór ułożenia kostki w szarości i czerwieni.

Fragment z czerwonym wzorem koła na kostce brukowej.

Jak natomiast usunąć z kostki brukowej mech i inne zielone przebarwienia? Najskuteczniejszym sposobem będzie myjka ciśnieniowa i odpowiednie chemiczne środki myjące. Przy tym należy jednak być bardzo uważnym i ostrożnym, by nie wypłukać spoin. Z chwastami można poradzić sobie, używając preparatów i środków chwastobójczych.

Impregnacja – dodatek czy konieczność?

Kostka brukowa wcale nie musi być impregnowana, ale warto się na taki zabieg zdecydować, tuż po ułożeniu nawierzchni, zanim jeszcze pojawią się wszelki zabrudzenia i przebarwienia, gdyż to potem oszczędzi nam tylko zmartwień, związanych z czyszczeniem kostki. Gdy kostkę będziemy czyścic pod ciśnieniem lub poddamy ją piaskowaniu, impregnacja będzie wówczas już koniecznością, gdyż takie procesy mycia i czyszczenia odsłaniają pory materiału, a brud i wszelkie zanieczyszczenia wnikają pod powierzchnię kostki o wiele łatwiej niż dotychczas.