Budowa zbiorników na gnojowicę

(województwo kujawsko-pomorskie)

Budowa zbiorników na gnojowicę

Budowa zbiorników na gnojowicę to ważne zadanie dla rolników, ze względu na potrzebę odpowiedniego przechowywania tego typu substancji.

Firma Jarbet już od lat buduje profesjonalne zbiorniki na gnojowicę spełniające odpowiednie wymogi oraz standardy.

Budujemy zbiorniki na gnojowicę w takich miastach w woj. kujawsko-pomorskim jak:

  • Bydgoszcz
  • Toruń
  • Żnin
  • Szubin
  • Piła
  • Nakło nad Notecią

 

oraz inne pobliskie miejscowości.

Budowa zbiorników na gnojowicę - kujawsko-pomorskie

Budowa zbiorników na gnojowicę w oparciu o dobre standardy

Dobre praktyki przy budowie zbiorników na gnojowicę

Zbiornik na gnojowicę niezastąpionym rozwiązaniem

Gnojowica, czyli płynny nawóz zwierzęcy, jest ważnym elementem cyklu hodowli i upraw. Właściwe przechowywanie tego surowca ma kluczowe znaczenie dla zarówno dla ochrony środowiska, jak i optymalizacji pracy na rolnictwie. W tym kontekście zbiorniki na gnojowicę stanowią niezastąpione rozwiązanie.

Na rynku dostępne są różne oferty na budowę zbiorników na gnojowicę, ale warto wybrać firmę, która stosuje dobre praktyki w budowie tych obiektów i stosuje parametry spełniające odpowiednie wymagania prawne.

Dobre praktyki w budowie zbiorników na gnojowicę

Przy budowie zbiorników na gnojowicę kluczowe jest zastosowanie materiałów odpornych na korozję, zważywszy na specyfikę przechowywanej substancji. Zbiorniki najczęściej wylewane są jako monolity z betonu, ale coraz częściej stosowane są też zbiorniki z prefabrykatów. Istotne jest także, aby projekt zbiornika uwzględniał możliwość jego łatwego czyszczenia i konserwacji.

Dopasowanie do Twoich potrzeb jest ważne

Pamiętaj, że każdy zbiornik na gnojowicę powinien być projektowany i budowany z uwzględnieniem specyficznych wymagań danego gospodarstwa rolnego, w tym m.in. liczby zwierząt, rodzaju produkcji oraz lokalnych warunków glebowych i klimatycznych.

Czym charakteryzują się dobrej jakości zbiorniki na gnojowicę?

Zbiorniki na gnojowicę powinny spełniać określone wymagania i standardy, aby zagwarantować bezpieczeństwo, higienę i ochronę środowiska, a także po to by było odpowiednio przyjazne w eksploatacji. Poniżej wypisujemy niektóre z tych wymagań oraz różne dobre praktyki przy budowie tego typu zbiorników:

1. Materiały i Konstrukcja. Zbiornik powinien być wykonany z materiałów odpornych na korozję i na składniki gnojowicy. Najczęściej stosowane materiały to beton, stal ocynkowana lub tworzywa sztuczne. Konstrukcja zbiornika powinna być taka, aby wytrzymać nacisk gnojowicy i warunki atmosferyczne.

2. Pojemność. Zbiornik na gnojowicę powinien mieć wystarczającą pojemność, aby gromadzić gnojowicę przez okres, w którym nie jest możliwe jej rozprowadzanie (na przykład zimą). Zgodnie z rozporządzeniem UE, pojemność powinna wystarczyć na przechowywanie gnojowicy przez co najmniej 4-6 miesięcy.

3. Szczelność. Zbiornik powinien być całkowicie szczelny, aby zapobiec wyciekom gnojowicy do gruntu i wód gruntowych. Powinien być poddany testom szczelności przed pierwszym użyciem.

4. Bezpieczeństwo. Zbiornik powinien być zabezpieczony przed dostępem osób nieupoważnionych i zwierząt. Wokół zbiornika powinien być wyznaczony bezpieczny obszar, a sama konstrukcja powinna być wyposażona w odpowiednie barierki i oznakowanie.

5. Położenie. Zbiornik powinien być zlokalizowany z dala od budynków mieszkalnych, źródeł wody pitnej, rzek i innych ciał wodnych. Powinien być również z dala od dróg publicznych, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

6. Zgodność z prawem. Wszystkie zbiorniki na gnojowicę muszą spełniać wymogi prawa lokalnego i krajowego. W wielu krajach wymagane jest zezwolenie lub pozwolenie na budowę i użytkowanie takiego zbiornika.

7. Zarządzanie i konserwacja. Zbiorniki na gnojowicę wymagają regularnej konserwacji, w tym czyszczenia i inspekcji. Plan zarządzania gnojowicą powinien uwzględniać regularne opróżnianie zbiornika, kontrolę pH, a także ewentualne leczenie gnojowicy przed jej użyciem.

8. Pompy i rurociągi. Do wydajnego przechowywania i rozprowadzania gnojowicy niezbędne są odpowiednie pompy i rurociągi. Powinny być one odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane, aby umożliwić łatwe i bezpieczne przemieszczanie gnojowicy.

9. Pokrywa. W niektórych przypadkach zbiornik na gnojowicę może wymagać pokrywy, aby zapobiec emisji nieprzyjemnych zapachów oraz zmniejszyć ewaporację i ilość opadów wpadających do zbiornika.

10. Monitoring. Zbiornik powinien być regularnie monitorowany, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie. Kontrola poziomu gnojowicy, stanu konstrukcji zbiornika i stanu urządzeń pomocniczych, takich jak pompy, to niezbędne działania w ramach bieżącego monitoringu.

Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami. W Jarbet od wielu lat zajmujemy się nie tylko budową zbiorników, ale też innymi pracami budowlanym – budujemy hale i budynki rolnicze, silosy, fabryki, garaże, parkingi i drogi z kostki brukowej  oraz wiele innych robót budowlanych.